Program divadla Hybernia

BRATŘI EBENOVÉ A KAREL PLÍHAL │ KONCERTY TŘÍKRÁLOVÉ- Zimohrání

Bratři Ebenové, synové skladatele Petra Ebena a synovci Ilji Hurníka, vlastně do žádného hudebního proudu nepatří. Spojení Markovy kytary, Kryštofova klavíru či flétny, Davidova klarinetu a sopránsaxofonu vytváří ojedinělý ebenovský sound, obohacený dalšími nástroji. Kromě tria bratří Ebenů – tedy Marka, Kryštofa a Davida tvoří kapelu rytmika, působící mimo jiné v kapele ETC Vladimíra Mišíka – Jiří Veselý (basová kytara, akordeon), Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Pavel Skála (akustické a elektrické kytary). Kapelu dnes již neodlučně doplňuje vynikající jazzový kontrabasista Jaromír Honzák.

Karel Plíhal je český folkový kytarista, zpěvák, skladatel, textař, klávesista a aranžér.

Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou, poté pracoval jako konstruktér, topič v olomouckém divadle a nakonec se stal písničkářem (ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání). Na kytaru hraje od 15 let. Nejprve hrál v olomouckých country-swingových kapelách Hučka, Falešní hráči a Plíharmonyje. První sólové vystoupení měl v roce 1983. Mezi léty 1985 až 1993 spolupracoval s Emilem Pospíšilem a od roku 1995 ho doprovází Petr Freund. Je čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta. Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc, ale zhudebnil například také některé Kainarovy básně.

Karel Plíhal je velmi plachý člověk. Jeho plachost či úzkost vlídně karikuje film Rok ďábla. Na koncertech řeší blízkost obecenstva například tím, že má reflektory nastavené proti očím, aby posluchače neviděl zřetelně. Originální projev ještě podtrhují drobné verše, kterými Plíhal prokládá celé vystoupení. Reflektují drobnosti každodenního života a pointa pokaždé publikum sklátí smíchy… A když se vrátí podepsat své knihy, je z něj znovu nesmělý a tichý muž, co by raději nebyl. Ale to by byla velká škoda.

Celý text

Kalendář představení