Program divadla Hybernia

Tommy Emmanuel

“Máte-li rádi hru na kytaru, tak jednoduše není nikdo lepší než Tommy.” – Jason Isbell

„Tommy Emmanuel jsou dva nejlepší kytaristé, které jsem kdy viděl.“ – Todd Rundgren

Ač bez formálního hudebního vzdělání, patří Tommy Emmanuel do nejužší světové kytarové špičky a jeho dokonalá technická virtuozita a výjimečná energie jeho koncertů z něj činí jeden z velkých vzorů již pro několik generací kytaristů doslova po celém světě.

Svou první kytaru dostal v pouhých 4 letech a o tři roky později poprvé slyšel z rádia hrát Cheta Atkinse, což byl jeden ze zlomových momentů Tommyho života.

Jeho zkušenosti s veřejným koncertováním sahají do hlubokého dětství – již v roce 1964 hrál se svým bratrem (taktéž skvělým kytaristou) Philem a dalšími sourozenci v rodinné kapele, s níž cestovali po celé Austrálii.

Sólové kariéře se věnuje od roku 1987 a ovlivněn mnoha hudebními vlivy si vytvořil osobitý komplexní styl, umožňující hrát současně basovou linku, melodii i perkusivní zvuky po těle kytary. Zatímco někteří umělci koncertují s mnohačlennými kapelami, Tommy vytváří kompletní hudební svět zcela sám – pouze 1 kytara, 1 muž a 10 prstů.

Tommyho idol Chet Atkins ho, jako jednoho z pouhých 5 lidí vůbec, jmenoval tzv. Certifikovaným kytaristou (Certified Guitar Player). Dnes hraje každoročně stovky vyprodaných koncertů napříč světovými kontinenty.

Dvakrát byl nominován na cenu Grammy a v roce 2007 vyhrála jeho skladba ,,Gameshow rag/Cannonball rag“ cenu za instrumentální skladbu roku na 35th Country Music Festivalu. O rok později byl ve čtenářské anketě časopisu Guitar Player Magazine zvolen nejlepším akustickým kytaristou.

Do České republiky se Tommy Emmanuel vrací pravidelně a rád. Jako všude ve světě jsou i zde jeho koncerty vždy nadšeně aplaudované dnes již velmi širokou fanouškovskou základnou z ČR i okolních zemí. Není důvod pochybovat, že přesně takový bude i koncert 12. listopadu v pražském Divadle Hybernia.

“Když jsem byl dítě, chtěl jsem být v showbyznysu. A teď chci být v byznysu štěstí – já hraju a ty jsi šťastný. To je skvělá práce.”

Celý text

Kalendář představení