Program divadla Hybernia

Laco Deczi 85

“Mně to všecko visí u prdele!” – Enfant terrible světového jazzu Laco Deczi slaví 85. narozeniny! Od 60. let minulého století patřil ke špičkám jazzové hudby v Československu, energií srší i po více než 30 letech strávených v USA. Na první místo klade americký jazzový trumpetista československého původu Laco Deczi bezprostřednost a improvizaci. Jeho vystoupení mají stále elektrizující náboj a tento neotřelý muzikant stále dokáže zaujmout i mladší publikum. Legendární trumpetista přijíždí na své jarní turné opět do České republiky a oslavou jeho „polojubilea“ bude právě tento koncertně zábavný pořad v divadle Hybernia, kde oslaví své narozeniny nejen se svou kapelou Celula New York ale i s významnými hosty, kterými budou např. Bolek Polívka, Luďek Sobota, americký harmonikář a showman Chris DePino a další. Celým večerem Vás v roli moderátora provede Jakub Kohák.

Laco Deczi

Laco Deczi je opravdu renesanční muž. Je totiž nejen skvělý jazzový trumpetista, ale také výtečný skladatel, kapelník a amatérský malíř. Objevil se i jako herec v několika filmech. Narodil se v roce 1938 ve vesnici Bernolákovo na Slovensku. V roce 1962 odešel z Bratislavy do Prahy, kde působil až do své emigrace v roce 1985. Po několika měsících strávených v Západním Německu nakonec definitivně zakotvil ve Spojených státech, kde žije dosud.

Mezi Brownem a Milesem Davisem

Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím již zmíněným enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Navzdory tehdy převládajícímu West Coast jazzu začal prosazovat explozivní hard bop podle svého velkého vzoru Clifforda Browna. Už tehdy byla jeho hra úplně jiná, než všech ostatních československých jazzových muzikantů. S vlastní skupinou Celula a po emigraci s její americkou verzí Celula New York dokázal naléhavost Brownovy trubky propojit s elektrickou jazzrockou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes.

Světový jazzman

Ve Státech kromě vlastní kapely Celula New York vystupoval s nejznámějšími jazzovými muzikanty jako jsou Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl a Sonny Costanzo. Od roku 1990 se také pravidelně vrací koncertovat do České republiky a na Slovensko. V intervalu jednoho až dvou let chrlí skvělé nové studiové anebo live desky.

Celý text

Kalendář představení