Jan Kříž

Zpívání v dešti Divadlo Hybernia Praha

Liberecký rodák dnes patří mezi nejuznávanější české muzikálové herce. Je dvojnásobným držitelem Ceny Thalie za role Dannyho v Pomádě a Michala v Dětech ráje.

Pochází z umělecké rodiny. Vystudoval scénografii a vytvořil množství scénografických návrhů pro divadla v celé republice. Nakonec jej ale osud zavedl ke zpívání. V roce 2010 se zúčastnil reality show Robin Hood – Cesta ke slávě, na jejímž základě získal hlavní roli v muzikálu Robin Hood. Od té doby je spojen především s pražským divadlem Kalich, kde má za sebou několik hlavních rolí, mj. Erik v Osmém světadílu, Danny v Pomádě, Tygr Šer-Chán v Mauglím, Chad v Srdcovém králi. V Kalichu si zahrál také v činohře, v inscenaci Jany Paulové Lady Oscar. A také sám režíroval – nejnověji Biograf láska.

Kromě domovské scény režíruje a objevuje se jako herec a zpěvák i na dalších českých scénách – v Liberci (Sugar, Hledá se tenor), Českých Budějovicích (Divotvorný hrnec), či v Plzni (Elisabeth, Řek Zorba, Prodavači snů). Má také zkušenosti ze zahraničí. Nastudoval roli hraběte Von Krolocka v legendární německé inscenaci Romana Polanského Tanz der Vampire (Ples upírů). S Divadlem Hybernia v předchozí době spolupracoval na inscenaci Mefisto. V muzikálu Zpívání v dešti hraje, tančí a zpívá roli Dona Lockwooda.