O inscenaci

Příběh je zasazený do roku 1927, kdy stojí hvězdný pár němého filmu, Don Lockwood a Lina Lamontová, před výzvou – začít ve filmu mluvit. Don s tím nemá žádný problém, na rozdíl od Liny, jejíž hlas je směšně pisklavý. Už to vypadá, že natáčení skončí fiaskem. Ale je tu ještě Donův kamarád Cosmo Brown, klavírista a skladatel, který přijde na nápad… A to v okamžiku, kdy se objeví mladá a krásná začínající herečka Kathy Seldenová. Ta nejprve okouzlí Dona (jak jinak, bez lásky by nemohl muzikál existovat…) a nakonec oba kamarádi vymyslí, že by mohla Linu nadabovat. Na to, jak vše dopadne, se přijďte podívat do Divadla Hybernia.

Můžete se těšit nejen na záplavu krásné muziky a vtipných textů, nejrůznější bláznivé situace, ale i zajímavé taneční choreografii, a dokonce i stepování. „Tak zpívat jako déšť a tančit jako on! Co já bych za to dal? Kapitál milión…“, zpíval kdysi Jiří Korn a písnička z muzikálu Singin‘ in the Rain, tedy Zpívání v dešti, získala velkou popularitu. V té době jsme ovšem znali jen filmovou verzi romantické hudební komedie z roku 1952. Je až k podivu, že scénické/ divadelní verze se Zpívání v dešti dočkalo až v roce 1985. Poprvé byla uvedena v broadwayském Gershwin Theater, a měla celkem 367 vyprodaných představení. Následně se rozběhla po scénách celého světa. U nás byl tento muzikál až dosud uveden desetkrát. Česká premiéra byla v Národním divadle moravskoslezském (Divadlo Jiřího Myrona) v Ostravě v roce 1999 a nejnověji jej uvedla opera Jihočeského divadla České Budějovice v roce 2015. Mezi nejúspěšnější patří liberecká verze v režii Oldřicha Kříže, s muzikálovými hvězdami první jakosti, která se hrála až do roku 2015. Právě variace této inscenace přichází v novém roce do pražského divadla Hybernia. A je rozhodně na co se těšit.

Součástí VIP vstupenek (10. a 11. řada) je prohlídka zákulisí včetně prohlídky terasy s krásným výhledem na Prahu.

Upozorňujeme diváky, že místa v 1. řadě mají stístěný prostor pro nohy. Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu více místa, prosíme, abyste si vybrali k sezení jinou řadu. Děkujeme za pochopení.

 

 

Délka představení
2 hodiny 40 minut
včetně přestávky

Termíny představení

Neděle 16. 6. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Neděle 16. 6. 2024 18:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 28. 9. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 28. 9. 2024 18:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 12. 10. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 12. 10. 2024 18:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Neděle 13. 10. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 9. 11. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Sobota 9. 11. 2024 18:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Neděle 10. 11. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Neděle 8. 12. 2024 14:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy
Neděle 8. 12. 2024 18:00
Anglické titulky
Pro rodiny
Pro školy

Tvůrci a obsazení

Obsazení

Don Lockwood
Cosmo Brown
Zobrazit více
Cosmo Brown
Lina Lamontová
Lina Lamontová
Kathy Seldenová
Kathy Seldenová
R. F. Simpson - producent
Roscoe Dexter - režisér
R. F. Simpson - producent
Martin Polách
R. F. Simpson - producent
Bronislav Kotiš
Carmen - vizážista
Martin Pošta
Dora Baileyová
Dita Hořínková
Dora Baileyová
Michaela Zemánková
Don chlapec
Matěj Hezký
Don chlapec
Jakub Barták
Cosmo chlapec
Adam Šrámek
Cosmo chlapec
Petr Cimmerman

Pěvecká company

Denisa Sýkorová / Barbora Šampalíková, Jitka Jirsová / Tereza Bílková, Petr Jeništa / Jan Urban, Jakub Šimůnek / Štěpán Piller, Petr Šudoma / Jiří Šup.

Taneční company

Martina Fantová, Johana Hájková, Karolína Havelková, Michaela Novotná, Adéla Hájková, Kristýna Stránská, Klára Šutovská, Kateřina Hanousková, Ondřej Martiš, Michal Kováč, Lukáš Prokop / David Sklenička, Ondřej Bohata, Lukáš Homola, Si Nhan Nquyen a Tomáš Drobil.

Herci na dotáčkách

• Dasparde de la Nuit - padouch: Vladimír Marek • Autor vynálezu zvukového filmu: Ladislav Dušek • Šermíři: Jiří Šafránek, Zdeněk Zahálka - Netvi, Radek Suchý, Miroslav Hořánek a Ondřej Basák

Tvůrci

Autoři libreta
Betty Comden a Adolph Green
Autor hudby
Nacio Herb Brown
Zobrazit více
Autor Hudby
Arthur Freed
Překlad
Vojen Drlík
Texty písní
František Zacharník
Režie
Oldřich Kříž
Choreografie
Petra Parvoničová
Scéna
Jan Kříž
Kostýmy
Veronika Babraj - Hindle
Pěvecké nastudování
Jiří Březík
Asistentka choreografie a režie
Karolína Havelková
Zvukový design
Petr Ackermann
Světelný design
Jan Kříž
Světelný design
Oldřich Kříž

Fotogalerie

Video

Recenze

Příjemný a odpočinkový retromuzikál, kterému se daří dobře pointovat komické situace. Je to hlavně zásluha kvalitního hereckého obsazení ústřední trojice (J.Kříž, R.Urban, B.Šampalíková). Hlavní hvězdou je ovšem K.Bohatová v roli Liny, která si opravdu vyhrála s hlasovým projevem své postavy a její „no jo“ ve mně vyvolává smích i pár dnů po zhlédnutí. Povedla se i náročná taneční čísla pod taktovkou P. Parvoničové.

Lukáš Dubský
i-divadlo

Většina z protagonistů ke svým rolím dozrála a nyní v nich suverénně září coby hvězdy.

Zpívání v dešti patří k nejuváděnějším a nejoblíbenějším klasickým muzikálům. Jen u nás se příběh ze začátků zvukového filmu dočkal již desítky nastudování. Poprvé byl uveden v Ostravě v roce 1999, o dva roky později v Hudebním divadle v Karlíně. Nyní se vrátil do Prahy v úpravě a režii Oldřicha Kříže v inscenaci, jež měla premiéru v roce 2011 v Liberci a poté i v Českých Budějovicích a v níž se již tehdy představil základ nynějšího obsazení. Na působivosti to ale inscenaci nic neubírá, právě naopak, většina z protagonistů ke svým rolím dozrála a nyní v nich suverénně září coby hvězdy. Platí to zejména o Janu Křížovi v roli Dona Lockwooda, který si roli doslova vychutnává po pěvecké, pohybové i herecké stránce. Jeho Don projde cestu od trochu namyšlené filmové star až po vystřízlivění z laciné slávy. Výborným partnerem je mu Jan Révai, který ve stále špičkové pohybové formě vytváří sympatickou postavu Cosmo Browna. Oba předvedou i řadu skvěle sehraných stepařských čísel. Kateřina Bohatová v Lině Lamontové vytváří skřehotavým hlasem s mazlivou intonací přesnou karikaturu rozmazlené a hloupé hvězdičky, ale umí i skvěle zazpívat, když je to zapotřebí. Kate Seldenová je typově i pěvecky stvořená pro Marii Křížovou, s Janem Křížem tvoří příjemný herecký pár. Ale pochvalu si zaslouží i všichni ostatní, ať už Oldřich Kříž v cholerickém i trpělivém režiséru Dexterovi, Martin Polách v ironicky dobráckém producentovi Simpsonovi, až po dobře tančící a zpívající company.

Skrýt
Radmila Hrdinová
Novinky.cz

Muzikál z dob, kdy film začal mluvit, je příjemné retro.

Jan Kříž v úloze hvězdného Dona Lockwooda opět předvádí svůj vysoký herecký i pěvecký standard, tentokrát k tomu přidává i povedená stepařská čísla. Z Dona dělá sympaťáka, jeho povýšenost drží na uzdě, působí tak téměř klukovským dojmem, hlavně ve scénách se svým dlouholetým kamarádem Cosmo Brownem. Tomu Robert Urban propůjčil šarm glosátora, skvěle si pak vede v tanečních scénách a prokazuje své pohybové nadání. Třetí do party Barbora Šampalíková hraje Kate Seldenovou jako rozvernou i obětavou dívku, přišlo mi, že v první části herečka bojovala s drobnou hlasovou indispozicí, po přestávce jsem si už ale žádných obtíží nevšiml. Hlavní hvězdou této inscenace je ovšem Kateřina Bohatová v roli hvězdnými manýry opředené Liny Lamontové. Tato role je nesmírně vděčná, nabízí možnost pohrát si s hlasovým projevem, čehož Bohatová plně využila. Nesnesitelnou fistuli své postavy drží po celou dobu představení a její „no jo“ vyvolá salvy smíchu pokaždé, když zazní.

Skrýt
Lukáš Dubský
Blog redakce i-divadla

Inscenace Oldřicha Kříže (snad v trochu pozměněné podobě, ale přiznávám, že jsem žádné zásadní změny po těch více než 10 letech nerozeznala) představuje sympatickou klasiku, která spojuje kvalitní základ, tedy roky prověřený muzikál, s podobně kvalitním řemeslem. Užila by snad „lepší“/bohatší výpravu a zejména živou hudbu, ale potěší i v aktuálním provedení, jež oslní především skvělými hereckými, pěveckými a tanečními výkony ústřední čtveřice v podání J. Kříže, M. Křížové, R. Urbana a I. Hošpesové.

Iva Bryndová
i-divadlo